"Czlowiek wiednie bez dobrej ksiazkii bez slonecznej jej iluzji, bez przeczystej jej poezjii bez spiewu jej serca, jak wiednie kwiat bez slonca" - Kornel Makuszynski

2013 – Rok Juliana Tuwima

"W 2013 roku przypada 60. rocznica śmierci i stulecie poetyckiego debiutu Juliana Tuwima. Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu Poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia.

Julian Tuwim to wybitny pisarz, autor wierszy dla dorosłych i dzieci, słów piosenek, tekstów dla kabaretów, rewii, operetek, ale także redaktor i tłumacz poezji obcojęzycznej. Współzałożyciel grupy poetyckiej "Skamander" i stały współpracownik "Wiadomości Literackich", jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, którego twórczość wpłynęła na następne pokolenia.

Poezja Juliana Tuwima jest jedną najważniejszych w XX propozycji uprawiania sztuki słowa. Bogata i różnorodna twórczość autora "Kwiatów polskich" stanowią żywotną i atrakcyjną propozycję dla odbiorców w każdym wieku.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku Poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima."

tuwim2 tuwim3

Przez cały rok:

• układamy palindromy jak Julian Tuwim
  • słuchamy piosenek nagranych do wierszy Tuwima

Szkolny Dzień Tuwima - "Poranek z Tuwimem"

W kwietniu w bibliotece wszystkie klasy gimnazjum uczestniczyły
w "Poranku z Tuwimem".
5 dziewczyn zaprezentowało swoim koleżankom i kolegom
wierszyki i wiersze Tuwima.

Konkurs cykliczny

4 karty pracy prezentowane od września do grudnia z pytaniami dotyczącymi Juliana Tuwima - wszystkie informacje można było znaleźć na wystawie w bibliotece szkolnej.

Na wszystkie pytania prawidłowych odpowiedzi udzieliły:
Debora Drescher, kl. II a
oraz Alicja Bassek, kl. II a

Kolejne miejsce zajęła
Sara Pagacz z kl. I b

tuwim-dyplom

Jesienne Poranki z Tuwimem

Apel przez radiowęzeł szkolny -
"Abecadło Tuwima, czyli Jesienne Poranki z Tuwimem"

20 spotkań w bibliotece, w trakcie których zostały zaprezentowane 23 wiersze Tuwima w kolejności alfabetycznej, całość była uzupełniona poezją śpiewaną do tekstów poety.

W spotkaniach codziennie udział brało 6 -22 osób, co w sumie dało liczbę 238 uczestników. W grupie czytających wiersze znalazło się 6 osób. Najliczniej udział brały uczennice z kl. I b.

Wszystkie wiersze po przeczytaniu były prezentowane na korytarzu przed biblioteką.

Ostatnia aktualizacja strony: 30 listopada 2016