"Ksiazka jest zyciem naszych czasów"

Narodowe Czytanie 2018 – Antologia Niepodległości

Tegoroczna (siódma) odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji.

Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 2018  - 44 teksty Antologii Niepodległości. W zbiorze tym znalazły się teksty z różnych epok, od najdawniejszych po współczesne. Jest to  przekrojowy obraz naszej kultury i literatury narodowej.  Z wybranymi utworami będziemy zapoznawać się w trakcie tego roku.

Natomiast lekturą Narodowego Czytania na punkt kulminacyjny akcji, który odbędzie się 8 września 2018 r., jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

Akcję czytania tekstów z Antologii Niepodległości rozpoczęliśmy krótkim apelem, podczas którego pani dyrektor szkoły przeczytała utwór Jana Kochanowskiego Kto mi dał skrzydła, kto mię odział pióry...,  usłyszeliśmy również Bogurodzicę.

Wychowawcy przez cały tydzień podczas swoich zajęć z klasami czytają wspólnie fragment Starej Baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego.

klasa VII b

klasa II a

klasa II b

klasa III

klasa I LO

klasa II LO

klasa III LO

Kazania sejmowe Piotra Skargi

Podczas kolejnego apelu zapoznaliśmy się z tekstami Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, Wespezjana Kochowskiego oraz Szymona Starowolskiego. Były to odpowiednio: Pieśń IV - O cnocie szlacheckiej, Psalm XXVI - Pienie wdzięczności za zwycięstwo wiedeńskie oraz Lament utrapionej matki Korony Polskiej. Utwory przeczytali uczniowie klasy III LO.

Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska

Żale Sarmaty nad grobem Zygmunta Augusta, ostatniego polskiego króla z domu Jagiełłów, Wiersz do Legionów polskich,  Odważny Polak na marsowym polu, Święta miłości kochanej ojczyzny, Boże, coś Polskę, Do matki Polki - te teksty poznaliśmy podczas dwóch apeli w kwietniu.

Aleksander Fredro - Trzy po trzy - Pamiętniki z epoki napoleońskiej.

Podczas akademii z okazji Konstytucji 3 Maja  wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski czyli kolejny tekst z Antologii - Pieśń Legionów Polskich we Włoszech Józefa Wybickiego, ponownie usłyszeliśmy tekst Ignacego Krasickiego Święta miłości kochanej ojczyzny, natomiast polonistka p. Weronika Paszkiewicz przy podkładzie muzycznym Wojciecha Kilara odczytała Koncert Jankiela - fragment Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Kolejny apel i poznaliśmy kolejne teksty, tym razem Wielki Tydzień Polaków, czyli opis pamiętnych wypadków w Warszawie od dnia 29 listopada do 5 grudnia 1830 r. Karola Boromeusza Hoffmana oraz Księgi pielgrzymstwa polskiego Adama Mickiewicza.

Adam Mickiewicz - Dziady, cz. III - scena więzienna

Tym razem podczas apelu usłyszeliśmy teksty Juliusza Słowackiego - Grób Agamemnona, Zygmunta Krasińskiego - Psalm miłości oraz Cypriana Kamila Norwida - Moja piosnka II.

Henryk Sienkiewicz - Potop - Obrona Jasnej Góry

Ostatnia aktualizacja strony: 06 czerwca 2018