Wakacje!
Ksiazka – to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ja lubi – doradce ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radosci, chwile nudów odpedza, osladza cierpkosci

O bibliotece


Zbiory biblioteki

Biblioteka Zespołu Szkół w Gogołowej działa od momentu powstania szkoły, czyli od roku szkolnego 2002/2003. Lokal biblioteki stanowi jedno pomieszczenie, w którym został wydzielony kącik czytelniczy oraz multimedialny. Do dyspozycji jest 1 komputer z dostępem do Internetu oraz drukarki.
Księgozbiór obecnie liczy ok. 6 tys. woluminów. Czytelnikami są uczniowie szkoły podstawowej dlatego też przeważają zbiory dla tej grupy wiekowej.
Poza księgozbiorem podręcznym, który składa się głównie z wydawnictw informacyjnych, albumowych i popularnonaukowych posiadamy zbiory z wolnym dostępem do półek. Przede wszystkim biblioteka jest bardzo dobrze zaopatrzona w lektury obowiązkowe. Wszystkie lektury posiadamy w ilości wystarczającej dla uczniów całej klasy.  Daje to wszystkim uczniom możliwość wypożyczenia każdej lektury w naszej bibliotece.
Obecnie na bieżąco uzupełniany o nowości jest dział literatury dziecięcej i młodzieżowej. W związku z pojawieniem się w naszej szkole zwiększonego zainteresowania fantastyką i fantasy zostały zakupione książki o tej tematyce. Pojawiły się również książki o problemach nastolatków oraz przygodowe.
Oprócz szerokiego działu beletrystyki można również znaleźć opracowania literatury, zbiory z zakresu psychologii, prawa i metodyki nauczania. Dostępne są także różne podręczniki i testy egzaminacyjne oraz dział regionalizmów.
W kąciku czytelniczym można skorzystać z różnorodnych czasopism. Jest dział czasopism dla nauczycieli wszystkich przedmiotów oraz dla uczniów. Posiadamy kilka roczników czasopism: Victor, Cogito, Enter, Świat Nauki, Młody Technik, Wiedza i Życie, Poznaj Świat, Przyroda Polska, Eko Świat, Aura, Zielona Liga, Przyroda Górnego Śląska, a także kilka egzemplarzy National Geographic, Świat Motocykl, Komputer Świat,. W zbiorach znajdują się również dwa roczniki czasopism anglojęzycznych The Word of English oraz Team wykorzystywanych na lekcjach języka angielskiego.



Warsztat informacyjny biblioteki

1. Księgozbiór podręczny

To podstawowy element warsztatu informacyjnego biblioteki. Jest to odpowiednio dobrana i wydzielona część zbiorów bibliotecznych.

Księgozbiór podręczny naszej biblioteki składa się głównie z:
encyklopedii,
leksykonów,
słowników,
informatorów,
poradników,
atlasów,
wydawnictw albumowych
wydawnictw popularnonaukowych.

2. Katalogi

Katalog biblioteczny – zbiór opisów katalogowych dokumentów gromadzonych w bibliotece, uporządkowany według określonych zasad.

W naszej bibliotece dostępny jest:

Katalog formalny:

  • alfabetyczny – informuje o zbiorach biblioteki, wszystkie karty katalogowe uporządkowane są wg alfabetu
  • tytułowy – informuje o zbiorze lektur w naszej bibliotece

Znasz nazwisko autora szukanej przez Ciebie książki i chcesz się dowiedzieć, czy otrzymasz ją w naszej bibliotece – sprawdź to w katalogu alfabetycznym.
Znasz tytuł lektury, którą nauczyciel polecił przeczytać, niestety nie pamiętasz, kto ją napisał – sprawdź to w katalogu tytułowym lektur.

Katalog rzeczowy:

  • systematyczny – informuje o zbiorach biblioteki na określony temat, karty katalogowe uporządkowane są wg Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej.

Znasz temat, który chcesz zgłębić, ale nie dysponujesz nazwiskami autorów książek – zajrzyj do katalogu rzeczowego.

3. Kartoteki

Kartoteki dostarczają informacji o przydatnych w nauczaniu i uczeniu się materiałach. O doborze materiałów do kartotek decydują przede wszystkim potrzeby informacyjne uczniów i nauczycieli.

W naszej bibliotece dostępne są kartoteki:

  • bibliograficzna
  • tekstowa

Kartoteka bibliograficzna
To zbiór opisów bibliograficznych artykułów z czasopism, fragmentów lub rozdziałów z książek.

W naszej bibliotece jest dostępna:

  • Kartoteka zawartości czasopism – W programie Word, w dokumentach udostępnionych w sieci stopniowo gromadzona jest kartoteka zawartości czasopism. Informuje o ciekawych, użytecznych w nauczaniu i uczeniu się artykułach z czasopism.

Kartoteka tekstowa:
W segregatorach oraz teczkach poukładane tematycznie gromadzone są wycinki z czasopism, kserokopie lub wydruki materiałów. Kartoteka ta jest uzupełniona licznymi ilustracjami.

W naszej bibliotece posiadamy następujące kartoteki tekstowe:

  • Kartoteka osobowa – zawiera materiały dotyczące pisarzy oraz innych sławnych osób zasłużonych z różnych dziedzin wiedzy.
  • Kartoteka materiałów repertuarowych – zawiera scenariusz pomocne przy organizowaniu różnych konkursów i uroczystości szkolnych, religijnych, patriotycznych, związanych ze zwyczajami, rocznicami literackimi itp.
  • Kartoteka epok literackich – zawiera materiały dotyczące poszczególnych epok, opracowania wybranych tekstów epoki.
  • Kartoteka zagadnieniowa – zawiera materiały dotyczące różnych zagadnień pomocne przy wykonywaniu gazetek, wystaw tematycznych
  • Kartoteka bibliotekarza – zawiera konspekty zajęć, scenariusz uroczystości, przykłady konkursów bibliotecznych, materiały wykorzystywane do wystaw i gazetek bibliotecznych.

 

Prezentacja multimedialna

Warsztat informacyjny biblioteki szkolnej
Pobierz