Wakacje!
Ksiazka jest najwiekszym dobrem czlowieka. Rozszerza swiadomosc ludzka, stwarza sojusz czlowieka z czlowiekiem... - Emil Zegadlowicz

NIEPODLEGŁA

Zespół Szkół w Gogołowej wziął udział w Programie Szkoła Niepodległej.
Program jest częścią ogólnopolskiego programu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR) „Niepodległa 1918-2018”.
Patronat honorowy nad programem Szkoła Niepodległej objął Minister Edukacji Narodowej w ramach
Roku dla Niepodległej.
Podmiotem prowadzącym i realizującym Program jest Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
W ramach Programu zrealizowano 7  przedstawionych poniżej zadań.
Nad całością czuwała p. Anna Wala nauczyciel historii i wos-u.

„Święto państwowe nie musi być nudne”

Ojczyznę kochać trzeba i szanować…
Nasza społeczność szkolna także włączyła się w obchody 100-lecia Niepodległości Polski. Przemówił marszałek Piłsudski, przypomnieliśmy sobie także, jak ciężko pokolenia Polaków walczyły o wolną Polskę. Cieszymy się, że w niepodległej Polsce możemy uczyć się i dorastać. To wielkie dobro.
Pięknie odśpiewany Hymn Polski razem z rówieśnikami z całej Ojczyzny jeszcze silniej nas zjednoczył. Razem dla Niepodległej!!

Zagraliśmy w powstania! 
Dzięki uprzejmości Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach uczniowie naszej szkoły mogli  wziąć udział w grze terenowej „Gramy w Powstania”.
Gra składała się z 15 plansz dotyczących Powstań Śląskich i plebiscytu oraz zwyczajów i życia na Górnym Śląsku w tym okresie. Każdy uczestnik gry otrzymał kartę, na której udziela odpowiedzi do zadań umieszczonych na poszczególnych planszach.
Karty pracy najlepiej wypełnili: Mateusz Ściepura, Karol Lubszczyk, Dawid Marek, Jakub Bassek i Aleksander Adamczyk z klasy III b gim. Gratulujemy!

 

Braliśmy udział w gminnych uroczystościach! 
11 listopada, w Parku Aktywnej Rekreacji w Mszanie, uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystościach odsłonięcia pomnika  „100 lat Niepodległości” . Nasi mundurowi przez całą uroczystość  dzielnie pełnili wartę honorową przy pomniku.


„Narodowe” czytanie fragmentów wybranych dzieł związanych z odzyskaniem niepodległości.

44 teksty „Antologii Niepodległości”. Od marca w naszej szkole ruszyła akcja Narodowego Czytania. W tym roku były to teksty szczególne, związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły wsłuchiwali się w najważniejsze utwory literatury narodowej. Przebrnęliśmy przez utwory różnych epok, począwszy od „Bogurodzicy” po „Kazania sejmowe” Piotra Skargi i „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” Józefa Wybickiego. Podczas uroczystej akademii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przy podkładzie muzycznym Wojciecha Kilara odczytano „Koncert Jankiela” – fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.  Czytaliśmy w obecności rodziców fragment „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego; uczniowie wcielili się w postacie Cezarego Baryki oraz jego ojca Seweryna. Nie zabrakło także Józefa Piłsudskiego wygłaszającego odczyt „O wartości żołnierza Legionów”. Czytanie zakończyliśmy 13 grudnia tekstami związanymi ze stanem wojennym. Wszystkie powyższe utwory oraz wiele innych, które nie zostały wymienione, były odczytane z omówieniem kontekstu historycznego, dzięki któremu można było dzieło właściwie odczytać. Recytacja większości tekstów była powiązana z krótką inscenizacją nawiązującą do danej epoki bądź wprowadzającą w klimat dzieła.


Złóż życzenia Marszałkowi.

Uczennice  naszej szkoły udowodniły, że tradycyjne wysyłanie kartek z życzeniami nie odeszło w zapomnienie! W ramach realizacji kolejnego działania ?Szkoły Niepodległej?  uczennice wykonały własnoręczne karty z życzeniami do Józefa Piłsudskiego. Prace zostały wysłane do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.


Selfie z bohaterem.

Bohaterów naszej ojczyzny jest wiele. Nasi uczniowie pokusili się jednak o zdjęcie z największym bohaterem niepodległości,  Józefem Piłsudskim. Podczas dwóch jesiennych wycieczek naszych uczniów do Warszawy, które odbyły się w dniach od 15 do 19 października 2018 roku, nasi podopieczni zrobili sobie zdjęcia z tą ważną osobistością. Oprócz „ojca niepodległości”, uczniowie w czasie wycieczki spotkali na swoje drodze działacza  walki o niepodległość naszej ojczyzny , Piotra Wysockiego. Postać ta jak zauważyli sami uczniowie, także zasłużyła na miano bohatera niepodległości. Bowiem jako dowódca  Sprzysiężenia Podchorążych był głównym inicjatorem powstania listopadowego, które wybuchło w 1830 roku w Warszawie będącej pod rosyjskim panowaniem.  Kolejne zdjęcie ze względu na wielki szacunek dla tego miejsca  nie jest typem selfie. Postanowiliśmy jednak umieścić go w tym zadaniu. Mowa o  Grobie Nieznanego Żołnierza  znajdującym się na placu  Józefa Piłsudskiego.  Spoczywający w nim bezimienny żołnierz, który poległ w walkach obrony Lwowa w latach 1918-1920 stanowi  ważny symbol  na całej drodze niepodległości naszego narodu.  


Otoczenie opieką miejsca pamięci.

„Za wolność śląska oddali życie swoje…”  to pierwsze  słowa wyryte na nagrobku bardzo młodych powstańców z Połomi , którzy polegli w trakcie walk Trzeciego Powstania Śląskiego w 1921 roku.  

Powstania Śląskie to ważny szlak drogi do niepodległości naszego regionu, dlatego uczniowie naszej szkoły  w ramach zajęć dodatkowych często zgłębiają wiedzę  historyczną tego okresu.  W ramach zajęć  sprawują także opiekę nad grobem znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Połomi.  Tym razem przed dniem święta zmarłych postanowiliśmy zapalić znicz leżącym we wspólnej mogile czterem miejscowym powstańcom.  Krótką modlitwą oraz wspomnieniem tak ważnych dla naszej miejscowości postaci mogliśmy oddać im hołd oraz pokazać innym, że ich walka i działania o wolność „śląskiej ojczyzny” nie zostały zapomniane.  

19 grudnia 2018 roku, z inicjatywy władz samorządowych grób powstańców doczekał się gruntownej renowacji, dlatego wraz z uczniami w ramach zajęć pozalekcyjnych ponownie wybraliśmy się na miejscowy cmentarz by wspólnie cieszyć się z tak wspaniałego działania, dzięki którym wiadomo, że pamięć o powstańcach jest wiecznie żywa.


Zorganizowanie wycieczki do miejsc związanych z odzyskiwaniem niepodległości

21 września 2018 roku mocniej zabiły nasze śląskie serca…

Odwiedziliśmy bowiem piękne i nowoczesne Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej przenieśliśmy się w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku. Wysłuchaliśmy opowieści nie tylko o historii Śląska i powstaniach, ale także o trudnych relacjach polsko-niemieckich, które niejednokrotnie zaważyły na życiu mieszkańców Górnego Śląska. Ponadto uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt.”Gewery i handgranaty, czyli o wyposażeniu Powstańców Śląskich słów kilka.”

Wycieczka do Warszawy

W dniach od 15 do 18 października, uczniowie mieli okazję odwiedzić naszą stolicę. Wyjazd ten stanowił doskonałą okazję do pokazania naszym uczniom ważnych miejsc niepodległości . W ten sposób przekazaną wiedzę na lekcjach historii mogli uzupełnić  prawdziwym obrazem tych wydarzeń. Uczniowie odwiedzili Zamek Królewski, park Łazienkowski a także Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie mieli okazję uczestniczyć w zmianie warty. Ponadto mogli zapoznać się z nieco nowszą historią odwiedzając grób ks. Jerzego Popiełuszki, a także Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej.


Moja Ojczyzna Niepodległa
– przeprowadzenie konkursu wokalnorecytatorskiego.

Pozostając w klimacie świętowania 100-lecia Niepodległości Polski, 21.11. 2018 r. w naszej szkole odbył się gminny konkurs recytatorsko-wokalny pod tytułem „Moja Ojczyzna Niepodległa” był to  kolejny etap realizacji projektu Szkoła Niepodległej.
Śpiewaliśmy piosenki patriotyczne, recytowaliśmy wiersze o ojczyźnie. Było podniośle, ale i radośnie.
Dziękujemy gościom z Mszany za liczny udział w konkursie.