„W 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, mając na uwadze zasługi dla Narodu i nieoceniony udział w dziele odrodzenia Polski, czci Jego pamięć i postanawia ustanowić rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Henryk Sienkiewicz to wielki pisarz, którego powieści historyczne podtrzymywały ducha kolejnych pokoleń Polaków w czasach narodowych niedoli. To również pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”. Za swoje obywatelskie zasług i dla Ojczyzny przez współczesnych zwany „Hetmanem Duchowym Polaków”, za etos dobroczynności – „Wielkim Jałmużnikiem Narodu”. Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrało niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wielkim znaczeniu dzieł Henryka Sienkiewicza dla kultury i Państwa Polskiego, ogłasza rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków.”
Już na początku stycznia w bibliotece pojawiła się informacja o Roku Sienkiewicza oraz został przedstawiony apel przez radiowęzeł szkolny.
W marcu odbył się Poranek z Sienkiewiczem
W maju powstała kilkuelementowa wystawa, która następnie zostanie wykorzystania podczas Turnieju Sienkiewiczowskiego
Międzyklasowy Turniej Sienkiewiczowski
Turniej został zorganizowany 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka. Udział w nim wzięły 2-osobowe drużyny z każdej klasy. Całość odbyła się na zasadzie gry planszowej. Każda drużyna miała swój pionek i za pomocą kostki do gry losowała, na którym polu się zatrzyma. Numer pola oznaczał numer pytania, na który drużyna musiała odpowiedzieć. Ale nie było koniecznym mieć odpowiedzi w głowie. Można było je znaleźć w bibliotece lub na terenie całej szkoły. To poszukiwanie miało formę gry terenowej, podczas której uczniowie, przemierzając na czas korytarze szkoły szukali informacji o naszym wybitnym pisarzu na wcześniej przygotowanej wystawie i gazetkach z informacjami o bohaterze turnieju. Drużyna, która najszybciej pokonała całą planszę i doszła do mety wygrała. Uczniowie bawili się doskonale, a najlepiej spisali się chłopcy z klasy II b – Adrian Marcol i Mateusz Smolarczyk.
Narodowe Czytanie
W sobotę, 3 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnym Narodowym Czytaniu Quo vadis, natomiast od poniedziałku 5 września przez cały tydzień miała miejsce akcja „Quo vadis na dzień dobry”. Podczas 1 lekcji przez radiowęzeł szkolny czytano fragment Quo vadis. Książkę czytali: dyrektor szkoły – p. Grażyna Chachulska, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Aleksandra Pietras, sołtys Gogołowej – p. Wioletta Szotek, przedstawiciel uczniów – Patryk Szulik i przedstawiciel nauczycieli – p. Teresa Pająk.
Konkurs na pracę na temat Henryka Sienkiewicza.
Zadaniem klasy lub ucznia biorącego udział w konkursie było przygotowanie pracy na temat Henryka Sienkiewicza lub jego książek. Praca mogła mieć dowolną postać np. albumu, plakatu, prezentacji multimedialnej itd. oraz dowolny temat związany z Henrykiem Sienkiewiczem. W konkursie decyzją jury najlepszą pracą okazała się makieta klasy III b przedstawiająca scenkę z książki „W pustyni i w puszczy”. Nagrody zostały rozdane podczas Benefisu Sienkiewicza.
Benefis Henryka Sienkiewicza
15 listopada, w 100. rocznicę śmierci pisarza, odbył się Benefis. Zaprosiliśmy do naszej szkoły samego Sienkiewicza i przeprowadziliśmy z nim wywiad. Nasz gość musiał wytłumaczyć się, jak to było z jego słabością do kobiet o imieniu Maria. Jak wszyscy wiemy, w jego życiu pojawiło się aż pięć kobiet o tym imieniu. Zapytaliśmy również o jego podróże, felietony i książki, które pisał. Ciekawiło nas skąd czerpał pomysły, czy korzystał z historycznych źródeł, czy jego bohaterowie mieli swoich protoplastów w rzeczywistości.
Niespodzianką dla naszego gościa było pojawienie się na scenie kilku postaci z jego dzieł. Latarnik zaczytał się w Panu Tadeuszu, a Janko Muzykant zapatrzył na skrzypce. Przybyli również sarmaccy rycerze: Zagłoba, Kmicic i Wołodyjowski, by prowadzić swoje spory. Próbowano dokonać egzekucji Zbyszka z Bogdańca, ale na szczęście od śmierci uratowała go Danusia. Nie zabrakło również rzymskiego imperatora, boskiego Cezara Nerona oraz jego przyjaciela Petroniusza. Ich rozmowa nieuchronnie prowadzi ku zagładzie Rzymu. Na zakończenie przedstawienia uczennice klasy I liceum przy akompaniamencie ucznia klasy II liceum wykonały Dumkę na dwa serca.
Po przedstawieniu zostały rozdane nagrody w ogłoszonym we wrześniu konkursie.