Wystawa
W lipcu 2006 roku obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Jerzego Giedroycia. W tym roku przypadła też sześćdziesiąta rocznica założenia Instytutu Literackiego w Rzymie. Dlatego też Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnąc oddać hołd Wielkiemu Polakowi i dziełu Jego życia ogłosił rok 2006 Rokiem Jerzego Giedroycia.
„Jerzy Giedroyc całe życie poświęcił sprawie niepodległości Polski. Polski tolerancyjnej, nowoczesnej, ale też – szanującej własne tradycje narodowe. Utworzony przez niego miesięcznik Kultura przez ponad pół wieku był dla Polaków urzeczywistnieniem ideałów wolności słowa i myśli. (…) Kultura była najważniejszym polskim pismem intelektualnym drugiej połowy XX wieku. Przez ponad pół wieku w Maisons Laffitte projektowano niepodległą Polskę, wolną tak od sowieckiej okupacji, jak i – przedwrześniowych błędów. Badano aktualną rzeczywistość krajową, rozpatrując i dokumentując najnowsze dzieje Polski.”
(z uchwały Sejmu RP)
Jerzy Giedroyć – publicysta, polityk, twórca i redaktor paryskiej Kultury. Urodził się 27 lipca 1906 roku w Mińsku Litewskim (dawna Rosja, obecnie stolica Białorusi). Gdy miał 10 lat wraz z rodzicami przeprowadził się do Polski. Tutaj jako młody chłopak uczył się, a następnie studiował na wydziale prawa oraz historii na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze doświadczenia publicysty i redaktora zdobył już w czasie studiów pracując w różnych wydawnictwach. Po wybuchu II wojny światowej opuścił Polskę i poza granicami walczył o jej wolność. W roku 1946 w Rzymie założył wydawnictwo „Instytut Literacki”, gdzie został wydany pierwszy numer czasopisma Kultura. W październiku 1947 siedziba przeniosła się do Paryża, na krótko do Hotelu Lambert, a następnie na stałe do Maisons Laffittle pod Paryżem. Giedroyć rozwinął tu rozległą działalność wydawniczą. Chociaż jego własne teksty rzadko ukazywały się na łamach gazety, był on inicjatorem wielu istotnych działań. M.in. wydawania serii Biblioteki Kultury a następnie czasopisma Zeszyty Historyczne . Głównym jego priorytetem było utrzymanie bliskich związków z Polską. Zarówno kolejne numery miesięcznika jak i książki, które wydawano były szmuglowane do Polski.
Jerzy Giedroyć do końca życia mieszkał we Francji, zmarł 14 września 2000 r.
Obecnie Kultura prowadzi działalność wydawniczą w Polsce.
Tylko miesięcznik jest nadal drukowany w Paryżu.