Wakacje!
Czytanie czegos, na czym mozna polegac, przynosi pozytek. Czytanie rzeczy róznorodnych sprawia - przyjemnosc

LITERACKA NAGRODA NOBLA

Od początku w bibliotece podawana jest do wiadomości informacja o laureatach literackiej nagrody Nobla. Na początku powstał wykaz wszystkich laureatów nagrody – nazwisko, rok przyznania nagrody oraz za co została przyznana. Lista co roku była uzupełniana o kolejne nazwisko laureata. Prezentowano krótkie gazetki z informacjami o pisarzu. Powstały też wystawy i albumy, ale wszystko zostanie przedstawione poniżej. Biblioteka działa od roku szkolnego 2002/2003 więc pierwsze informacje prezentują laureata z roku 2002. Nie wszystkie zdjęcia się zachowały, niektóre są w bardzo złym stanie, ale coś tu umieścimy 🙂


LITERACKI NOBEL 2020

Literacką Nagrodę Nobla w 2020 r. otrzymała Louise Glück – amerykańska poetka i eseistka.


LITERACKI NOBEL 2019

Nagrodę Nobla za 2018 r. otrzymała Polka Olga Tokarczuk, natomiast za rok 2019 Austriak Peter Handke.


LITERACKI NOBEL 2018

W tym roku nagrody nie przyznano.


LITERACKI NOBEL 2017

Laureatem Literackiej Nagrody Nobla w 2017 r. został Kazuo Ishiguro, znany na całym świecie Brytyjczyk o japońskich korzeniach.


LITERACKI NOBEL 2016

dsc02949Laureatem  nagrody  został Bob Dylan  – piosenkarz, poeta, kompozytor, bard –  ikona współczesnej kultury amerykańskiej. Został nagrodzony „za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni”.


 LITERACKI NOBEL 2015

2015 Swietłana Aleksijewicz – pisarka białoruska. Po raz pierwszy nagroda trafiła do reportera. Aleksijewicz otrzymała ją za „polifoniczne pisarstwo, pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach”.


 LITERACKI NOBEL 2014

 Patrick Modiano – pisarz francuski. Został wyróżniony za „sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji”.


LITERACKI NOBEL 2013

2013a Alice Munro – pisarka kanadyjska. Uhonorowano ją jako mistrzynię w tworzeniu krótkich form prozatorskich.


LITERACKI NOBEL 2012

 Mo Yan – pisarz chiński. Otrzymał nagrodę jako ten, ?który z halucynacyjnym realizmem łączy opowieści ludowe, historię i współczesność?


LITERACKI NOBEL 2011

2011

 Tomas Transtromer – pisarz, poeta i tłumacz szwedzki. Otrzymał nagrodę za „zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości.


LITERACKI NOBEL 2010

 Mario Vargas Llosa – peruwiańczyk. Został nagrodzony za „odwzorowanie struktur władzy i stanowcze obrazy indywidualnego oporu, buntu i porażki”


LITERACKI NOBEL 2009

Herta Muller – pisarka niemiecka urodzona w Rumunii. Szwedzka Akademia wyróżniła ją jako autorkę, „która łącząc intensywność poezji i szczerość prozy przedstawia świat wykorzenionych”.


 LITERACKI NOBEL 2008

2008

Jean Marie Le Clezio – pisarz francuski. Otrzymał nagrodę za „nowe odkrycia, poetycką przygodę i sensualną ekstazę, badanie człowieczeństwa ponad i poza granicami cywilizacji”. Laureat z Polską nie ma nic wspólnego, jednak wiele lat temu trafił na karty arcydzieła naszej literatury, jakim jest bez wątpienia „Dziennik” Witolda Gombrowicza.   W tym roku dodatkowo powstała wystawa – Od Miłosza do Szymborskiej – sylwetki laureatów literackiej nagrody Nobla z ostatnich lat. 2008dod


 LITERACKI NOBEL 2007

2007 Doris Lessing – pisarka angielska urodzona Persji (dziś Iran) Komitet Noblowski napisał, w uzasadnieniu, że „jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą”. Lessing jest najstarszą laureatką literackiego Nobla w historii. Otrzymała go mając 88 lat


 LITERACKI NOBEL 2006

Orhan Pamuk – pisarz turecki. Szwedzka Akademia nagrodziła go za to, że „w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur”.

W tym roku powstała również duża – wieloczęściowa wystawa – Nobilitacje zorganizowana w ramach obchodów Roku Języka Polskiego, która jest efektem szczególnej koncentracji rocznic: W roku 2005 minęła 100 rocznica wręczenia Nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi (1905), w 2004 minęło 80 lat od uhonorowania tą nagrodą Władysława Reymonta (1924), ćwierć wieku temu nagrodzono Czesława Miłosza (1980r.), zaś w tym roku minie dziesięcioletni „staż” noblistki, Wisławy Szymborskiej (1996).


 LITERACKI NOBEL 2005

Harold Pinter – dramaturg, poeta, prozaik brytyjski. Został nagrodzony za „odkrywanie przepaści pod codzienną gadaniną i wymuszanie wejścia do zamkniętych przestrzeni ucisku”. Pisarz obnaża pozorność komunikacji między ludźmi i bezradność człowieka.


 LITERACKI NOBEL 2004

Elfriede Jelinek – pisarka austriacka. Otrzymała nagrodę za „muzyczny przepływ głosów i kontrgłosów w powieściach i dramatach, które z niezwykłą pasją lingwistyczną demaskują absurdalność stereotypów społecznych i ich ujarzmiającą siłę”.


 LITERACKI NOBEL 2003

John Maxwell Coetzee – pisarz pochodzący z RPA. Jego książki odznaczają się „analityczną błyskotliwością i wymownymi dialogami”. Jednym z najważniejszych tematów pisarstwa Coetzee jest dziedzictwo apartheidu i szerzej – temat dyskryminacji, rasizmu i przemocy na całym świecie.


 LITERACKI NOBEL 2002

Imre Kertesz – węgierski pisarz, krytyk literacki i tłumacz. W uzasadnieniu Komitet Noblowski napisał, że nagrodę przyznano „za powieści, które przeciwstawiają osobiste doświadczenie jednostki wobec brutalnej bezstronności historii”